Варвинську одинадцятирічку засновано в 1740 році, а 1860-го в ній навчалися 29 учнів. 1913-го на кошти земства споруджено “вигінську” школу, яка розміщувалася тоді на величезному вигоні, що тягнувся від сучасного відділення зв’язку і аж до лікарні. Звідси пішла назва – “вигінська”, або земська. її будівля (у формі літери “П”) рублена і обкладена цеглою з двома “вежами”. Тогочасне приміщення мало чотири класи, між трьома з них розміщувалися розкладні двері, з допомогою яких за лічені хвилини аудиторії перетворювалися на простору залу. В 20-30-і роки тут проходили збори селян та концерти заїжджих артистів. Починаючи з 1924 року, в Україні масово створювали мовні радіостанції. Отож між “вежами” протягли антену, яка з’єднувалася з радіоприймачем. Тодішнє шкільне приміщення мало пічне опалення та оригінальну дошку-крутілку.

Цього ж року школу реорганізовано в семирічку, а ще через десять літ стала десятирічкою, перший випуск якої відбувся 1937 року. В 1947-му, році – бравши так звану “жовтневу” школу (вул. Коцюбинського), педколектив господарським способом здійснив прибудову трьох класних приміщень.

Колись на вулиці перед школою стояв колодязь, викопаний матір’ю, на честь сина і батька Пилипенків, активних учасників місцевих подій 1905 року, страчених за вироком Харківського суду трьома роками поспіль за революційну активність. В 60-х роках через солонуватий присмак води колодязь засипано. Під час німецько-фашистської окупації у Варві діяла лише початкова школа (1-4 класи), а в приміщенні земської розмістилася жандармерія. На фронтах Другої світової війни поліг учитель А.Г.Клименко, А В.М.Цицура – закатований у концтаборі міста Хорол. Героїчно боролися з ворогом колишні випускники школи: Герої Радянського Союзу І.Я.Кондратець та Я.П.Пилипенко, М.С.Корінь, П.Г.Нагнойний. Захищаючи рідну землю, воювали О.Г.Матухно, І.В.ПаліЙ, М.Я.Оніщенко, Є.П.Кутовий, І.О.Шкиря, О.Р.Бойко, В.П.Полонець, І.В.Макаренко, І.Я.Іванюк, В.П.Фесенко, Б.Н.Гармаш, П.Й.Мошенець, Г.М.Карпусь, В.І.Друцький та багато інших.

У середині 80-х зроблено ремонт будівлі “вигінської” школи. Згідно Закону “Про охорону пам’ятників історії та культури” її віднесено до пам’яток архітектури, про що свідчить відповідний надпис при вході. А сама споруда нині слугує місцем навчання учнів початкових класів.

Знана Варвинська ЗОШ І-Ш ступенів своєю спортивно-масовою роботою. Ще в повоєнні роки читав фізкультуру вчитель-фронтовик Володимир Романович Бойко. Його образ закарбувався в пам’яті вдячних учнів тим, що вперше на Варвинщині з метою загартування займався бігом. Щоденно, тільки-но сходило сонце, напівроздягнутий чоловік біг до Холодниці, а люди, зустрівши його, – “стовпіли”, на що в учительській Володимир Романович жартома відказував: “Потрібно змінювати маршрут, щоб люди, бува, не вбили”.

Не дивлячись на відсутність спортзалу та належного інвентаря, учні педагога досягали значних спортивних результатів. Його учениця Діна Луценко на районних змаганнях завжди виборювала призові місця в штовханні ядра, а Людмила Подорожня стала вправною вершницею.

Згодом когорта вчителів фізкультури поповнилася подружжям Лисенків. 1962-го, закінчивши Черкаський педінститут, розпочав професійну діяльність Михайло Іванович Яломенко, двома роками пізніше – Людмила Іванівна Подорожня та Анатолій Іванович Загулій. Учень М.І.Яломенка Микола Чепурко встановив принтерський рекорд області, який вдалося подолатилише через п’ятнадцять років.

У 60-70-х роках першорозрядниками були В.Кривогуз, Н.Урда, брати Гайдаї, В.Кутовий, В.Квач, О.Жуляй, Г.Кисляк, А.Падалка, І.Сидоренко, В.Божко, Г.Фурса, В.Скоромець, брати Мішини, О.Нагнойний, Т.Водяник, Т.Приліпко та багато інших.

Невдовзі естафету спортивних досягнень з честю підтримали вчителі фізкультури В.Г.Скоромець, О.ГІ.Жулай, подружжя Остахів, С.М.Мішкіна, В.Г.Даценко, В.В.Чиж. З 1971 року в школі працює туристський клуб “Бригантина” (керівник В.Скоромець).

З приходом нового поповнення вчителів фізичної культури спортивні традиції райцентрівської одинаддятирічки продовжуються.

В різні роки школу очолювали Л.П.Іваненко, Б.Н.Гармаш, Є.П.Кутовий, О.Г.Матухно, М.Я.Сіромолот, В.Є.Кутовий, А.М. Костін, а нині – Тетяна Іванівна Прищенко (заступники з навчально-виховної та виховної – В.М.Савицька, В.Г.Скоромець). Протягом багатьох років заступниками директора працювали Г.І. Падалка, Л.І. Охрімовська, Ю.В. Хоменко.